UMHCG obezbjeđuje servise podrške za mlade s invaliditetom!

UMHCG obezbjeđuje servise podrške za mlade s invaliditetom!

Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore u kontinuitetu obezbjeđuje različite usluge u zajednici za osobe s invaliditetom, među kojima se trenutno izdvajaju aktivnost grupnog psihološkog savjetovališta, prevoza „od vrata do vrata“, i obezbjeđivanje psa vodiča/pomagača. 

Usluga psihološkog savjetovališta je pružana za 15 osoba s invaliditetom, jednom nedeljno u periodu od juna do kraja septembra. Ukupno je pruženo 12 grupnih psiholoških seansi. Učesnici seansi su ocijenili da su pružene psihološke seanse u značajnoj mjeri doprinijele kako ličnom osnaživanju, tako i boljoj komunikaciji i interakciji s drugima. 

Dostupan prevoz, odnosno prevoz “od vrata do vrata” za korisnike kolica na teritoriji Podgorice, pruža se svakodnevno i to po pozivu korisnika i planu vožnji. 

U Centru za rehabilitaciju „Silver“ iz Zagreba trenutno je u procesu školovanje psa vodiča/pomagača i uži izbor psa koji odgovara individualnim potrebama korisnika.   Prenos će se izvršiti nakon boravka korisnika sa psom u Centru „Silver“, u trajanju od tri ili četiri nedjelje, a obaviće se u januaru naredne godine.

U okviru aktivnosti Mjesec podizanja svijesti, koja će se sprovoditi od 1. novembra zaključno s 10. decembrom, planirane su podaktivnosti: Esejsko takmičenje za OSI, Posjeta ustanovama socijalne i dječje zaštite i obrazovanja, TV emisija studijskog karaktera; Obilježavanje 3. decembra Međunarodnog dana osoba s invaliditetom kao i aktivnost onlajn kampanje. 

Aktivnosti, čija realizacija traje 10 mjeseci, zaključno s 22. decembrom 2019, se sprovode u okviru projekta Za mlade s invalidtetom, bez barijera! podržanog od strane Ministartsva rada i socijalnog staranja, kroz konkurs za NVO raspisan u oblasti zaštite lica s invaliditetom. 

Sprovođenjem ovog projekta biće povećane mogućnosti za vaninstitucionalne oblike podrške i osnažene OSI za samostalno kretanje uz pomoć psa vodiča/pomagača i dostupnog prevoza “od vrata do vrata”, povećana psihološka osnaženost, samopouzdanje, samoprihvatanje i samopoštovanje OSI, i podignuta svijest i vidljivost OSI, kao i informisanost šire javnosti u cilju poštovanja ljudskih prava OSI čime se omogućava učešće OSI i uključenost u društvenom životu.

 

Koordinatorka projekta: Ivana Kaljević

Saradnici i donatori