Sugestije za Program rada Savjeta za zaštitu od diskriminacije u 2015.godini
Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore je i ove godine dostavilo sugestije i predloge za Plan rada Savjeta za zaštitu od diskriminacije za 2015. godinu.
Kao teme o kojima bi po stavu UMHCG bilo značajno raspraviti na sjednicama Savjeta u toku 2015. godine predloćili smo:
- Pravno regulisanje usluga podrške za život u zajednici (s posebnim osvrtom na personalnu asistenciju) za osobe sa invaliditetom;
- Diskriminacija po osnovu invaliditeta u oblasti zdravstvene zaštite
- Zapošljavanje osoba sa invaliditetom
- Diskriminacija po osnovu invaliditeta u oblasti pristupa objektima i površinama u javnoj upotrebi (pregled trenutnog stanja)
- Nacrt Zakona o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom
- Sudska zaštita od diskriminacije po osnovu invaliditeta
- Servisi podrške u obrazovanju za osobe sa invaliditetom
- Jednako priznanje lica sa invaliditetom pred zakonom
- Diskriminacija osoba sa oštećenjem sluha
Osim navođenja državnih institucija i organa koji su nadležni za određene teme, regulisanje pitanja i prava osoba s invaliditetom u predloženim aktivnostima sa aspekta ljudskih prava i antidiskriminaciji dali smo i obrazloženje aktivnosti i predložili kvartal za datu temu/aktivnost kada bi ona trebala biti na dnevnom redu Savjeta.
- Pravno regulisanje usluga podrške za život u zajednici (s posebnim osvrtom na personalnu asistenciju) za osobe sa invaliditetom, je važno sa aspekta antidiskriminacije, kao preduslova za pružanje adekvatne podrške osobama s invaliditetom u cilju ravnopravnosti. Ova tema je posebno važna u datom trenutku u cilju pregleda dosadašnjeg rada na izradi podzakonskih akata Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, kojima će se regulisati usluge podrške za život u zajednici (s posebnim akcentom na personalnu asistenciju). Posebno treba uzeti u obzir sugestija OOSI za adekvatno pravno regulisanje (u duhu ljudskih prava i antidiskriminacije) i primjenu međunarodnih standarda u ovoj oblasti. (prvi kvartal 2015.g.)
- Problem diskriminacije po osnovu invaliditeta u oblasti zdravstvene zaštite je jako evidentan, ali ujedno i sakriven, jer se o njemu ne dogovri. Često se prećutkuju posledice koje nekada budu drastićne, neodgovornost zdravstvenih radnika je zabrinjavajuća kada je u pitanju osoba s invaliditetom, a najveći problem je što se svako oboljenje ili bolest automatski povezuje sa invaliditetom i osobe s invaliditetom često ne prolauze ni detaljnija i ozbiljnija ispitivanja, zbog čega se često ne reaguje na vrijeme. (treći kvartal 2015.g.)
- Razmatranje: i dalje veoma zastupljene diskriminacije po osnovu invaliditeta u oblasti zapošljavanja (veoma mali broj zapošljenih lica sa invaliditetom), mjera koje se preduzimaju radi rješavanja ovog problema i finansijskih sredstava koje se (ne) troše u te svrhe je opis treće tačke koja je predložena kao aktivnost za rad Savjeta. (drugi kvartal 2015.g.)
- Jedan od najčešćih i najvidljivijih oblika diskriminacije po osnovu invaliditeta, koji dalje nije smanjen uprkos zakonskim obavezama je svakako diskriminacija po osnovu invaliditeta u oblasti pristupa objektima i površinama u javnoj upotrebi. U cilju unapređenja situacije neophodno je razmotriti: planirane i realizovane mjera, ulogu institucija u (ne)smanjenju ove diskriminacije, buduće korake. (drugi kvartal 2015.g.)
- Nacrt Zakona o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom se trenutno nalazi u procesu davanja saglasnosti od strane Sekretarijata za zakonodavstvo o uslađenosti sa domaćim zakonodavstvom. Nakon toga se očekuje i ekspertsko mišljenje EU. Prije usvajanja Predloga Zakona od strane Vlade, neophodno je razmatriti rješenja u Nacrtu Zakona od strane NVO i dati sugestije za unapređenje istih, s posebnim akcentom na zabranu i zaštitu od diskriminacije po osnovu invaliditeta lica lišena poslovne sposobnosti, s obzirom na to da Radna grupa za izradu Nacrta Zakona nije prihvatila ovce odredbe, a da postojeće norme nijesu u skladu sa načelima i principima ljudskih pravima i antidiskriminacije. (prvi kvartal 2015.g.)
- Nedjelotvornost sudske zaštite od diskriminacije po osnovu invaliditeta, dugo trajanje procesa i dosuđivanja minimalnih iznosa za naknadu nematerijalne štete, što dokazuje visok stepen tolerancije sudova prema diskriminaciji po osnovu invaliditeta je obrazloženje za 6. predloženu aktivnost (četvrti kvartal 2015.)
- U obrazovanju, posebno visokom ne postoje sistemski ustanovljeni i finansijski podržani servisa podrške za osobe s invaliditetom. Zbog toga su studenti s invaliditetom u neravnopravnom položaju i veoma često bivaju diskriminisani.(treći kvartal 2015.)
- Jednako priznanje lica sa invaliditetom pred zakonom je jedno od osnovnih načela ljudskih prava i demokratije. Međutim, važeće zakonske4 odredbi osobe sa invaliditetom (najčešće intelektualnim i mentalnim) dovode u položaj objekta, a ne subjekta prava, čime se uskraćuju njihova ljudska prava i vrši diskriminacija koja su rezultat ovakvog pravnog okvira. Zbog toga je neophodno dati sugestije za poboljšanje ove oblasti. (četvrti kvartal 2015.g.)
- Diskriminacija osoba sa oštećenjem sluha je veoma zastupljena, zbog neprisatupačnih informacija i komunikacija tj. zbog nepostojanja servisa podrške,. Zato je neophodno razmotriti preduzete i planirane mjere za rješavanje problema. (drugi kvartal 2015.g.)
Miroslava-Mima Ivanović
Ostale aktuelnosti
- NAJAVA: UMHCG organizuje projekciju filmova koji se bave temom ljudskih prava osoba s invaliditetom
- NAJAVA: UMHCG organizuje Radionicu za žene s invaliditetom o konceptu rodne ravnopravnosti i uključivanju u procese donošenja odluka
- NAJAVA: UMHCG organizuje Radionicu za žene s invaliditetom o konceptu rodne ravnopravnosti i uključivanju u procese donošenja odluka
- Mladi koji su korisnici porodične penzije moraju imati pravo da se prijave na program stručnog osposobljavanja
- NAJAVA: TRODNEVNA OBUKA NA TEMU MARKETING NA DRUŠTVENIM MREŽAMA U PODGORICI