SAOPŠTENJE ZA JAVNOST povodom ukidanja Savjeta za brigu o licima s invaliditetom
Organizacije osoba s invaliditetom, potpisnice ovog saopštenja sa iznenađenjem, razočaranjem i visokim stepenom povrijeđenosti i diskriminacije koju su pretrpljeli obavještavaju javnost da je, po drugi put, ukinut Savjet za brigu o licima sa invaliditetom Vlade Crne Gore, omalovaženi usljed činjenice da se Savjet ukida bez konsultacija i objašnjenja osobama s invaliditetom i bez mogućnosti za davanje direktne povratne informacije od strane osoba s invaliditetom, posebno članova Savjeta za brigu o licima s invaliditetom, koji su o ovoj Odluci informisani preko Vladinog sajta.
Naime, Vlada je na sjednici održanoj 18. aprila, kako se to navodi u informaciji, analizirala „pitanje nadležnosti, broja i struktire savjeta i drugih tijela koje je obrazovala za praćenje i realizaciju određenih obaveza u pojedinim oblastima društvenog života sa aspekta opravdanosti njihovog daljeg postojanja u sadašnjem obimu, polažeći prvenstveno od nadležnosti, ovlašćenja i odgovornosti pojedinih organa u sistemu izvršne vlasti“ i tako zaključila da dalje postojanje Savjeta za brigu o licima s invaliditetom nije opravdano i da će o njegovoj budućnosti odlučivati Ministar rada i socijalnog staranja, jer se smatra da njegovo postojanje ne treba da ostane u nadležnosti Vlade Crne Gore.
U obrazloženju Informacije o opravdanosti daljeg postojanja, na sadašnjem nivou, savjeta i drugih tijela koje je obrazovala Vlada, se navodi da “ Vlada treba da obrazuje samo one savjete ili tijela, koji su u funkciji davanja predloga i mišljenja Vladi u vezi sa ostvarivanjem njenih ustavnih funkcija“, zatim, između ostalog, kao pravni osnovi navode se: član 100 Ustava „Vlada vodi unutrašnju i spoljnu politiku“ i član 27 Poslovnika Vlade: „radi razmatranja pitanja i davanja predloga i mišljenja u vezi sa ostvarivanjem ustavnih funkcija Vlade, Vlada može obrazovati savjet ili drugo savjetodavno tijelo, čiji se zadaci, sastav i način rada utvrđuju aktom o njegovom obrazovanju“. U članu 68. Ustava Crne Gore se kaže da se: jemči posebna zaštita lica s invaliditetom, a u preambuli Ustava se proklamuje princip socijalne pravde.
Shodno navedenom naglašavamo da su pitanja lica s invaliditetom kao Ustavom prepoznate posebno marginalizovane grupe, od izuzetne važnosti prilikom ostvarivanja ustavnih funkcija Vlade propisanih članom 100. Ovo znači da zbog teškog položaja u svim oblastima društvenog života, na osnovu ustavnih normi, pravno se iziskuje formiranje posebnog tijela koje će pratiti i razmatrati sva pitanja od značaja za unapređenje situacije. A dodatno našu državu na to obavezuje i Konvencija UN-a o pravima osoba s invaliditetom.
U trenutku kada Crna Gora piše prvi Inicijalni izvještaj o sprovođenju Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom, naša država ukida jedino tijelo koje je pratilo implementaciju mjera i aktivnosti postojećih pravnih akata i iniciralo donoišenje nedostajućih, iako je obavezna da, kako je to propisano članom 33. „u skladu sa sistemom svoje unutrašnje organizacije, odredi jedno ili više tijela u okviru vlade nadležno za pitanja u vezi primjene Konvencije, i razmotri uspostavljanje mehanizma koordinacije koji će olakšati određene akcije u različitim sektorima i na različitim nivoima.
Osim toga država je dužna da „prilikom razvoja i sprovođenja politike i zakonodavstva usmjerenih na primjenu Konvencije, kao i drugim procesima donošenja odluka o pitanjima koja se neposredno tiču osoba sa invaliditetom, to čini uz bliske konsultacije i aktivno učešće osoba sa invaliditetom, uključujući djecu sa invaliditetom, kroz organizacije koje ih predstavljaju i zastupaju.“
Bez obzira na mnogobrojne obaveze propisane Konvencijom, Ustavom i drugim pravnim aktima, Vlada je bez konsultacija i traženja, a kamoli li uvažavanja mišljenja predstavnika organizacija osoba s invaliditetom donijela odluku o ukidanju jedinog tijela koje se na državnom nivou bavilo osobama s invaliditetom.
Čak šta više, Vladino obrazloženje više ide u prilog opravdanosti postojanja Savjeta za brigu o licima s invaliditetom, nego u prilog njegovom ukidanju.
Ukidanje Savjeta ne doprinosi smanjenju zabrinutosti Evropske Unije, Američke ambasade i State Departmenta koji u svojim izvještajima navode i iskazuju nezadovoljstvo položajem osoba s invaliditetom, već naprotiv, predstavlja pogoršanje statusa ovih osoba u Crnoj Gori. Posebno neće doprinijeti Crnoj Gori u pristupanju Evropskoj Uniji, jer je ovo u suprotnosti sa ciljevima iz poglavlja 23. Svakako ukidanje Savjeta ne znači ni da su osobe s invaliditetom zadovoljne trenutnim položajem, iako možda Vlada doživljava i smatra da nije opravdano dalje postojanje Savjeta.
Iskazujemo protest zbog neodržavanja konsultacija sa nevladinim organizacijama koje su o ukidanju Savjeta saznali uvidom u već donesenu Odluku, čime je pored ostalog povrijeđen i član 80. Zakona o državnoj upravi.
Težak položaj osoba s invaliditetom zahtijeva dalje jačanje uloge Savjeta za brigu o licima sa invaliditetom, a ne praksu koju su članovi doživjeli da na sjednicama Savjeta nema Ministara koji su Odlukom o formiranju Savjeta članovi ovog tijela, osim predsjedavajućeg Ministra. Ovakva praksa nam nije govorila da su predstavnici Vlade iskreno zainteresovani, niti da se s uvažavanjem ophode prema pravima osoba s invaliditetom, a s obzirom da je naše društvo demokratsko zasnovano na principima slobode i ljudskih prava, smatramo da Savjet čak treba izdići na viši nivo, a ne ostaviti u nadležnosti Ministarstva rada i socijalnog staranja i povezivati sa socijalnim pitanjima.
Na drugoj strani, iako više puta neuvaženi, diskriminisani i ignorisani imali smo razumijevanja prema našoj državi, ne pokretajući sudske postupke za zaštitu od diskriminacije, uprkos mehanizmima pravne zaštite, jer smo svjesni da bi to našoj državi smanjilo ugled i kapacitete kako u finansijskom tako i u moralnom i u smislu vladavine prava.
Pitanja osoba s invaliditetom su pitanja ljudskih prava i trebaju se analizirati sa najvišeg državnog nivoa, pa stoga zahtijevamo stavljanje van snage odredbu, kojom se ukida Savjet. Obavještavam da ćemo istrajati u zalaganju za ostvarivanje naših prava, a prije svega ćemo se zalagati za viši nivo poštovanja dostojanstva i integriteta naših ličnosti.
S poštovanjem,
Organizacije osoba sa invaliditetom:
- Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore
- Udruženje mladih sa hendikepom Nikšića
- Udruženje mladih sa hendikepom Kotora
- Udruženje PLEGIJE Nikšić
- Savez slijepih Crne Gore
- Organizacija slijepih za Podgoricu, Danilovgrad i Kolašin
- Organizacija slijepih za Nikšić, Šavnik i Plužine
- Organizaciju slijepih za Berane, Andrijevicu, Plav i Rožaje
- Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac
- Organizacija slijepih za Kotor, Herceg Novi, Budvu i Tivat
- Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj
- Udruženje lica sa tjelesnim invaliditetom Crne Gore
- Udruženje osoba sa hendikepom Berane
- Udruženje za podršku osobama s invaliditetom – Bijelo Polje
- Udruženje hendikepiranih „Srce“ – Mojkovac
- Udruženje paraplegičara Pljevlja
- Udruženje paraplegićara Cetinje
- Udruženje paraplegičara Bijelo Polje i Mojkovac
- Mreža za edukaciju i razvoj servisa podrške za OSI -MERSP
- Udruženje za pomoć licima ometenim u psihofizičkom razvoju Nikšić
- NVO Adria – Bar
- Evropski dom Tivat
- Nacionalna asocijacija roditelja djece i omladine sa smetnjama u razvoju Crne Gore – NARDOS
- Prvo udruženje roditelja djece i omladine sa posebnim potrebama-Podgorica
- Udruženje roditelja djece sa teškoćama u razvoju „Zračak nade“, Pljevlja
- Udruženje roditelja djece i omladine sa smetnjama u razvoju ,,STAZE’“
- Udruženje roditelja djece i omladine sa teškoćama u razvoju „Oaza“, Bijelo Polje
- Nvo “Nova šansa u Novom”
- Udruženje osoba sa oštećenim sluhom – Lijepi gest
- Opštinsko Udruženje multiple skleroze Bijelo Polje
- Opštinsko Udruženje multiple skleroze Berane
- NVO Centar za djecu sa autizmom Crne Gore
- NVO Djeca Crne Gore
Ostale aktuelnosti
- UMHCG na seminaru Inicijativa za manje invaliditeta, a više mogućnosti
- NAJAVA: BESPLATNA PRAVNA POMOĆ ZA ŽENE S INVALIDITETOM
- NAJAVA: Besplatna pravna pomoć za osobe s invaliditetom i njihove porodice
- UMHCG: Podržavamo najavljeni rast zarada, ali iskazujemo i bojazan da će predloženi model uzrokovati gubitak radne snage
- OBAVJEŠTENJE: KOLEKTIV UMHCG NA KOLEKTIVNOM GODIŠNJEM ODMORU