Izmijenama Zakona o izboru odbornika i poslanika primijeniti Odluku Ustavnog suda
Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore poziva Skupštinsku Radnu grupu da prilikom primjene preporuka OEBSA/ODIHR izmijeni i Zakon o izboru odbornika i poslanika u dijelu garantovanja prava osobama s invaliditetom da biraju i budu birane.
Podsjećamo, Ustavni sud je postupajući po inicijativi UMHCG donio Odluku kojom je proglasio neustavnom odredbu Zakona o izboru odbornika i poslanika koja je na neprecizan, nezadovoljavajući i deklarativan način propisivala pristupačnost biračkih mjesta.
22. septembra ove godine ovaj sud je ukinuo odredbu Člana 65, Stava 5, Zakona o izboru odbornika i poslanika, koja je propisivala da: „Prilikom određivanja biračkih mjesta opštinska izboma komisija je dužna da vodi računa da olakšapristup biračkom mjestu licima sa invaliditetom“.
Ustavni sud Crne Gore u obrazloženju ove odluke, između ostalog je naveo da: „Iz sadržine osporene odredbe Člana 65, Stav 5 Zakona proizilazi da Zakonom nijesi definisani uslovi pristupa biračkom mjestu licima s invaliditetom u odnosu na vrstu i stepen njihovog invaliditeta, već je diskreciona procjena tih okolnosti data članovima opštinske izborne komisije, odnosno da se radi o odredbi deklarativnog karaktera.“
Iako smo još 2014 upozoravali i ukazivali poslanicima da data norma nema imperativni karakter, te da je u potpunosti neprimjenljiva, tadašnji poslanici crnogorske Skupštine, kako oni iz pozicije, tako jednako i poslanici opozicije su smatrali da je preciznije definisanje i obavezivanje pristupačnosti biračkih mjesta nerealan zahtjev UMHCG.
Pošto je „nerealnost“ naših zahtjeva potvrdio Ustavni sud, a ljetos i Komitet UN o pravima osoba s invaliditetom u okviru svojih Zaključnih razmatranja, to pozivamo Radnu grupu da prilikom izmjena izbornog zakonodastva konačno uskladi Zakon o izboru odbornika i poslanika s Konvencijom i Ustavom. Podsjećamo, ovaj Zakon potpuno diskriminiše ne samo osobe s fizičkim invaliditetom, već i osobe s mentalnim i psihosocijalnim invaliditetom, odnosno osobe kojima je oduzeta poslovna sposobnost uskraćujući im pravo da biraju i budu birani.
Sa žaljenjem konstatujemo da je ovakva inicijativa izostala od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava, i Vlade Crne Gore u čijoj je Analizi usklađenosti propisa Crne Gore sa Zakonom o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom konstatovano da je Zakon o izboru odbornika i poslanika samo djelimično usklađen s Konvencijom.
Ipak, iako su se i Vlada i Skupština oglušile o inicijativu Ustavnog suda i izostavile da se izjasne o navodima UMHCG u Inicijativi, očekujemo da će Skupština ovog puta postupiti po Odluci Usttavnog suda i izmijeniti Zakon na način koji garantuje prava i dostojanstvo osoba s invaliditetom. U tom smislu Radnoj grupi stojimo na raspolaganju u cilju adekvatnog definisanja normi, odnosno garancije prava osobama s invaliditetom.
Izvršna direktorica UMHCG, Aleksandra Pavićević
Ostale aktuelnosti
- NEADEKVATNA I NEPOTPUNA ZAKONSKA RJEŠENJA, NEPRISTUPAČNOST IZBORNOG PROCESA I SOCIJALNI IZAZOVI I STIGMA PREPREKA POLITIČKOJ PARTICIPACIJI OSOBA S INVALIDITETOM
- UMHCG NIJE DOBILO PROSTORIJE OD GLAVNOG GRADA PODGORICE
- UMHCG na seminaru Inicijativa za manje invaliditeta, a više mogućnosti
- NAJAVA: BESPLATNA PRAVNA POMOĆ ZA ŽENE S INVALIDITETOM
- NAJAVA: Besplatna pravna pomoć za osobe s invaliditetom i njihove porodice