Organizatori protesta osoba s invaliditetom saopštili da su nezadovoljni što ih iz Vlade još nijesu pozvali da razgovaraju o spornim izmjenama akta kojim im se umanjuju subvencije za zaradu, izvjesna nova okupljanja.
Vujačić je kazala da u međuvremenu ni ministarka ne komunicira sa njima, odnosno njen resor, i da ih neobavještava zašto Pravilnik već nije objavljen u Službenom listu. Podsjetila je da je ministarka Nišić na sastanku 19. marta rekla da će već sljedećeg dana uputiti pravilnik, ali da oni nemaju nikakvu informaciju da se to i dogodilo.
Vrlo je izvjesno da će se organizovati novi protest osoba s invaliditetom ispred Vlade, rekla je juče Pobjedi izvršna direktorica Udruženja mladih s hendikepom Crne Gore Marina Vujačić, koja je krajem prošle nedjelje u ime svih organizatora protesta pisala premijeru Milojku Spajiću, jer im je obećano da će razgovarati o spornim izmjenama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, ali im se još niko ne javlja iz izvršne vlasti.
Osobe s invaliditetom 19. marta organizovale su protest ispred Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog staranja odakle su zatražili da im se ispune tri zahtjeva da se povuče sporni nacrt izmjena Zakona kojim im se smanjuju subvencije za zarade, da se formira nova radna grupa i pišu nove izmjene, te da se usvoji novi Pravilnik o uslovima, kriterijumima i postupku ostvarivanja prava na subvencije. Tada su u dva navrata razgovarali sa Ministarkom rada, zapošljavanja i socijalnog staranja Naidom Nišić i na kraju su odustali od namjene da noće ispred zgrade tog resora, jer im je i iz kabineta Vlade saopšteno da povlače iz procedure Nacrt zakona i da će razgovarati tokom prošle sedmice, ali se to nije realizovalo.
S ove distance, pitanje je li sve bilo farsa da bismo se sklonili sa ulice i odustali od spavanja, a nesporna je činjenica da nas ne bi ni primila na sastanak da nijesmo sami krenuli u zgradu Ministarstva kaže Vujačić.
U BERLINU O PROBLEMIMA
Ističe da komuniciraju o daljim koracima i da je vrlo izvjesno da će organizovati novi protest ispred Vlade. Vujačić je obrazložila da će ove sedmice ona i predsjednik Saveza slijepih Goran Macanović biti u Berlinu, gdje se održava Globalni samit o invaliditetu. Objasnila je da je samit tako koncipiran da se održavaju paneli, te se pitanja postavljaju onlajn. Vujačić kaže da će svakako iskoristiti priliku da prenesu iskustva i zagovaračke aktivnosti koje sprovode u Crnoj Gori, te da će ukazati na probleme sa kojima se suočavaju i objasniće zbog čega organizuju proteste.
Vujačić kaže da će, kada se vrate iz Berlina, nastaviti da se bore za svoja prava, odnosno zahtjeve s kojima su upoznali izvršnu vlast.
Čim se vratimo pristupamo daljim koracima, čak iako se do tada usvoji, sad već davno obećani, Pravilnik, a ne pozovu nas u međuvremenu na sastanak i ne zakažu ga konkretnog datuma. U međuvremenu, ni ministarka ne komucira s nama, odnosno njen resor, i ne obavještava zašto već Pravilnik nije objavljen u Službenom listu. Iako je na sastanku 19. marta rekla da će već sljedećeg dana uputiti Pravilnik, mi nemamo informaciju da li su ga slali Sekretarijatu za zakonodavstvo, što je neophodni dio procedure rekla je ona.
APEL VLADI
Vujačić kaže da je Vlada još na vrijeme da ispravi svoje greške i propuste.
Pozivamo je, ne da ispuni dato obećanje, nego da pokaže minimum odgovornosti koja se očekuje od vlasti i donosilaca odluka poručila je Vujačić. Organizacije koje štite prava osoba sa invaliditetom saopštile su da su zabrinute kako se nadležni odnose prema zahtjevima sa njihovog protesta kada su, pored ostalog, zatražili da se povuče Nacrt izmjene zakona kojim im se smanjuju subvencije za zarade na maksimum 1.200 eura. Predstavnici civilnog sektora i pojedinci su se okupili 19. marta ispred Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga gdje su zaprijetili da će zanoćiti ako im se ne ispune zahtjevi. Vujačić je u ime organizatora protesta poslala dopis premijeru Milojku Spajiću krajem prošle sedmice. Ona je u obraćanju podsjetila da nijesu dobili poziv za sastanak, te da su na protest, kao i ranije prije mjesec i po, zatražili, osim da se povuče Nacrt zakona, da se formira nova radna grupa koja će uključivati najmanje tri predstavnika reprezentativnih organizacija osoba s invaliditetom, u skladu s obavezama države potpisnice Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom, te hitno usvoji novi pravilnik o uslovima, kriterijumima i postupku ostvarivanja prava na subvencije.
Iako smo dobili čvrsto obećanje od ministarke Nišić da će dio zahtjeva koji se odnosi na novi Pravilnik biti ispunjen i objavljen u Službenom listu, što se do momenta ovog obraćanja nije desilo, a imamo informaciju da isto neće biti učinjeno ni do kraja ove sedmice, tu smo dodatno zabrinuti aktuelnom situacijom i trenutnim statusom odgovora na zahtjeve navela je Vujačić u tom dopisu premijeru Spajiću. Dodala je da su informisani iz medija da će premijer biti službeno odsutan prošlog četvrtka i petka, te je predložila da najavljeni i planirani sastanak bude organizovan u sedmici koja počinje 7. aprila.
Vujačić je podsjetila da je tokom prve polovine ove sedmice vjerski praznik i da će dio njih boraviti u Berlinu tokom cijele sedmice povodom održavanja Globalnog samita o invaliditetu. Vujačić je istakla da očekuju punu spremnost i posvećenost dijalogu i saradnji. Ona, kako je rekla, još nije dobila odgovor od premijera Spajića.
Vujačić je 19. marta, nakon razgovora sa ministarkom Nišić, i odluke da neće zanoćiti ispred Ministarstva, kazala tada Pobjedi da je protest pokazao snagu i odlučnost svih koji podržavaju ljudska prava i dostojanstvo.
Jesam zadovoljna ishodom protesta, jer smo dobili zvanično najavu da ovakav Nacrt zakona neće ići u dalju proceduru. Važno je da svi znaju da ne odustajemo od naših zahtjeva. Nacrt treba da se povuče i da se formira nova radna grupa. Očekujem da će premijer i ministar finansija biti svjesni da ako noćas nijesmo spavali ispred Ministarstva, ne bi trebalo ni narednu noć ispred Vlade ili na nekoj drugoj adresi rekla je ona tada.
Vujačić je istakla da je javna rasprava o ovom aktu sprovođena u nepristupačnim uslovima za osobe sa invaliditetom, te da brojne osobe s invaliditetom nijesu mogle znati šta im Ministarstvo ovim Nacrtom poručuje.
Predsjednik Saveza slijepih Crne Gore Goran Macanović istakao je na tadašnjem protestu da se kreiranje javnih politika ne može zasnivati na ličnim utiscima, već da se moraju izrađivati kredibilne analize, uz tačne i redovno ažurirane podatke. Nacrt ovog zakona, prema njegovim riječima, urađen je na bazi netačnih analiza i nepotpunih podataka.
Predsjednica Saveza udruženja paraplegičara Crne Gore Milijana Ćirković kazala je da Ministarstvo radi na tome da se ukinu njihova prava umjesto da, kroz ove izmjene, stimuliše poslodavce da zapošljavaju osobe s invaliditetom. Rekla je da ovo nije borba za jedan Zakon, već za dostojanstvo i osnovna ljudska prava.
Aktivista za prava osoba s invaliditetom Radenko Lacmanović istakao je da nadležni ovim potezima ne poštuju Konvenciju UN o pravima osoba s invaliditetom. Govorio je o tome da treba da se unapređuje ono što je propisano, a ne da se unazađuju prava koju su teškom mukom stečena. Lacmanović je poručio ministarki Nišić da će ući u istoriju, jer će biti prva kojoj su osobe s invaliditetom tražile ostavku.
Izvor: Dnevne novine Pobjeda