Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG) poziva sve osobe s invaliditetom i poslodavce koji ih zapošljavaju i ostvaruju pravo na subvencije, ali i one koji su zainteresovani da zaposle osobe s invaliditetom da učestvuju u konsultacijama koje sprovodimo, a u vezi sa Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, čija će izrada uskoro početi.
Nakon povlačenja prethodnog Nacrta zakona, objavljenog u februaru, Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga započelo je novi proces objavljivanjem Javnog poziva za predlaganje predstavnika/ca NVO iz reda reprezentativnih organizacija za članove/ice Radne grupe za izradu Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom.
Stoga, UMHCG organizuje prvu konsultaciju za osobe s invaliditetom i poslodavce iz sjeverenog regiona Crne Gore. Konsultacije će se održati u četvrtak, 29. maja, u 14.30 časova, u hotelu Franca, u Bijelom Polju sa ciljem prikupljanja informacija od osoba s invaliditetom i poslodavaca o njihovim iskustvima i izazovima sa kojima se suočavaju prilikom ostvarivanja prava iz važećeg Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom.
Namjera je da identifikujemo prepreke i nedostatke na terenu i razvijemo konkretne preporuke za unapređenje ovog zakonskog rješenja, koje će biti korišćene u procesu izrade budućih zakonskih izmjena.
Svi/e zainteresovani/e mogu se prijaviti do srijede, 28. maja 2025. na mejl adresu umhcg2001@gmail.com ili putem telefona na brojeve: +382(0)67/801-761, +382(0)69/385-981 i +382(0)20/265-650.
Aktivnost je dio projekta Djeluj sada za sigurno sjutra koji je podržan ad-hok grantom regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan kojeg implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD)) BiH, Centar za istraživanje i kreiranje politike Sjeverna Makedonija (Center for Research and Policy Making (CRPM)) i Institut za demokratiju i posredovanje (Institute for Democracy and Mediation (IDM)) Albanija, a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.